Івано-Франківськ - місто героїв

Володимир Босацький

Володимир Босацький
Босацький Володимир Михайлович (23.12.1936 р. – 20.02.2005 р.) –  кандидат медичних наук, доцент, видатний лікар акушер-гінеколог, організатор охорони здоров'я, науковець, ініціатор створення і перший директор Прикарпатського центру репродукції людини. 

Народився 23 грудня 1936 року в селі Долина (зараз  Тлумацький район,  Івано-Франківської області) у селянській сімї Михайла і Євдокії Босацьких. Володимир був наймолодшим, 9-ою дитиною у сімї, мав брата-близнюка Ярослава. В умовах приватної власності родина жила досить заможно, але після колективізації матеріальне становище стало вкрай важким. 

Після закінчення середньої школи в сусідньому селі Олеша, у 1954 році Володимир Босацький вступив на лікувальний факультет Станіславського медичного інституту (зараз Івано-Франківський національний медичний університет), який закінчив у 1960 році. Студентом одружився з однокурсницею Орисею Вітовською (1936 – 2009 рр.), з якою прожив усе життя. У них народилося двоє дітей син Ярослав Босацький та донька Галина Босацька (Самотовка).

Для Володимира Михайловича сімейні цінності і традиції були невід’ємною частиною життя. Як він писав у своїх спогадах: «В селі залишився з батьками найстарший брат Євстахій, решта виїхали. Тричі на рік на Різдво, Великдень і Покрову вся сімя збиралася у батьків – винятку не бувало. А найбільше нас об’єднувала пісня». 

Родинні традиції зберігаються і до сьогодні. Щороку вся велика родина – діти, внуки, правнуки – у другу неділю липня збирається в с. Долина біля старого будиночку в якому колись жили батьки Володимира Босацького. 

Все своє професійне життя Володимир Михайлович присвятив управлінню системою охорони здоров'я матері і дитини. Одразу після закінчення інституту був направлений на роботу в Чернелицьку дільничну лікарню (Городенківський район, Івано-Франківська область) на посаду лікаря акушер-гінеколога. Уже через рік у 1961 р. – очолив цю лікарню.   

У березні 1964 року – переведений на посаду лікаря акушер-гінеколога Городенківської районної лікарні, а уже в травні призначений на посаду районного акушер-гінеколога Городенківського району. 

Володимир Босацький з самого початку своєї професійної діяльності проявляв організаторські здібності, що було високо оцінено керівниками охорони здоров'я області.

У 1967 році В. Босацький був призначений на посаду заступника головного лікаря Городенківського району по лікувальній роботі. 

У 1971 році – переведений на посаду лікаря акушер-гінеколога Городенківської районної лікарні, а з 1972 року – районний акушер гінеколог Городенківського району. 

Подальше становлення Володимира Босацького, як організатора охорони здоров'я відбувалося у Коломийському районі Івано-Франківської області. У жовтні 1973 року був призначений головним лікарем Коломийського пологового будинку, який очолював 4 роки.

У 1974 році отримав вищу кваліфікаційну категорію по спеціальності «акушерство і гінекологія».

Володимир Михайлович з молодих років цікавився не тільки практичною лікарською діяльністю, але і науковою. У 1975 році захистив кандидатську дисертацію на тему: «Лікування хронічних запальних захворювань жіночих статевих органів підсадками консервованої хоріальної тканини ранніх термінів вагітності» в Чернівецькому медичному інституті (зараз Буковинський державний медичний університет). 

Запропонований у дисертації новий метод лікування зареєстровано Державним комітетом по винахідництву, про що видано Авторське свідоцтво на винахід № 1804851і патент, зареєстрований 29.11.1993 р. На підставі вказаного Патенту в 1997 році одержав Патент на Україну № 13230 «Спосіб лікування хронічних запальних захворювань внутрішніх жіночих статевих органів».

Суть винаходу. В гінекологічній практиці широко використовується екстракт плаценти, як біостимулятор. Відомо, що в зрілій плаценті і в хоріальній тканині ранніх термінів вагітності вміст біологічно активних речовин неоднаковий. Так, вміст нуклеїнових кислот найбільш високий в хоріоні ранніх термінів вагітності (6 – 12 тижнів), а активність моноаміноксидази в зрілій плаценті значно нижча, ніж в хоріальній тканині. Вміст сульфгідрильних груп, вітаміну С, полісахаридів, глюкопротеїдів, хоріонгонадотропіну, мікроелементів  в хоріоні ранніх термінів вагітності значно вищий, ніж у зрілій плаценті. Проаналізувавши різницю у вмісті біологічно активних речовин, Володимир Босацький передбачив, що застосування хоріальної тканини ранніх термінів вагітності (6 – 12 тижнів) матиме більш виражений терапевтичних ефект, ніж застосування зрілої плаценти. 

В. М. Босацький проводив експериментальне дослідження на тваринах (крільчихах). Клінічні спостереження над 150 жінками, хворими на запальні захворювання внутрішніх статевих органів, свідчили про високий терапевтичний ефект підсадок консервованої хоріальної тканини.

Проте, методика підсадок хоріальної тканини мала певні недоліки, а саме: складність дозування та неможливість тривалого зберігання. Тому В. Босацький запропонував виготовити з цільної хоріальної тканини ампульований препарат – екстракт хоріону. За апробованою методикою виготовлення екстракту плаценти створено новий препарат «екстракт хоріону». Хоріальну тканину отримували від здорових обстежених вагітних жінок після проведення артифіціальних абортів в терміні вагітності 6 – 12 тижнів. Одержану хоріальну тканину відмивали від згустів крові в фізіологічному розчині і в скляному посуді зберігали 7 діб при температурі + 2° С – + 4° С. Після консервації в холодових умовах хоріальну тканину зберігали в замороженому стані до моменту використання.

Саме тому у 1977 році він залишив престижну посаду головного лікаря та подав документи на конкурс, оголошений Вченою радою Івано-Франківського медичного інституту, по заміщенню вакантної посади асистента кафедри акушерства і гінекології.    

Працював на кафедрі з січня 1978 по грудень 1979 року. Через політичні погляди був змушений залишити викладацьку діяльність.

На початку 1980 року В. Босацький повернувся у Коломийський пологовий будинок, де працював спочатку ургентним лікарем, через декілька місяців очолив гінекологічне відділення, а ще через рік знову був призначений головним лікарем Коломийського пологового будинку. Під його керівництвом в Коломиї побудовано новий пологовий будинок, відкрито друге гінекологічне відділення. 

З січня 1984 року переведений на посаду головного лікаря Тлумацького району Івано-Франківської області. 

У 1986 році переведений на посаду головного акушер-гінеколога обласного управління охорони здоров'я Івано-Франківської області, а з 1989 року призначений ведучим спеціалістом по акушерству та гінекології області.

В кінці 1990 року В. Босацький очолив фізіологічне відділення  № 2 пологового будинку м. Івано-Франківська, а згодом гінекологічне відділення № 3.

У 1993 р. організував та очолив Прикарпатський центр репродукції людини – спеціалізований медичний заклад для діагностики і лікування всіх видів безпліддя. Працював на посаді директора центру з 1 червня 1993 року. 

Центр розпочинав свою роботу як філія Українського Державного центру діагностики і реабілітації репродуктивної функції людини на базі гінекологічного відділення пологового будинку. В 1995 році у відповідності з наказом МОЗ України на базі філії утворено Прикарпатський центр репродукції людини як самостійну державну медичну одиницю. Першим приміщенням центру було поліклінічне відділення (вул. Чорновола, 49), у 1999 році, за участю Президента України Леоніда Кучми, було здано в експлуатацію лікувальний корпус. В структуру закладу входить стаціонар на 40 ліжок і поліклініка.

Вперше на Прикарпатті впровадив лапароскопію в гінекологічну практику.

Брав активну участь у житті медичної громади краю: делегат VІІ Міжнародного конгресу акушер-гінекологів (Москва, 1973 р.), двох Всесоюзних з’їздів акушер-гінекологів (1975, 1983 рр.), всіх республіканських з’їздів України, численних науково-практичних конференцій та з’їздів з питань акушерсько-гінекологічної допомоги. Нагороджений значком «Відмінник охорони здоров'я», численними грамотами. Доцент кафедри акушерства та гінекології Івано-Франківської медичної академії з 25 грудня 1995 року. Автор 14 наукових праць. 

Брав активну участь у Коломийській народній самодіяльній чоловічій хоровій капелі медичних працівників та в народній аматорській чоловічій хоровій капелі «Сурма» Івано-Франківського національного медичного університету.

Помер Володимир Босацький 20 лютого 2005 року в м. Івано-Франківську. Похований на міському кладовищі м. Івано-Франківськ (с. Чукалівка).

В рідному селі Долина встановлено меморіальну дошку на амбулаторії, яка була відкрита за сприяння Володимира Босацького.
Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/www/geroi.if.ua/data/bin-tmp/) in Unknown on line 0